Yang Luchan jest twórcą  klasycznego stylu Yang Taijiquan (zwanego też nowym stylem) oraz Yangjia Michuan Taijiquan (zwanego również starym stylem). Nowy styl nauczany był publicznie przez Yang Luchana oraz jego synów, stary styl był przekazywany początkowo jedynie w rodzinie. Dopiero Yang Jianhou przekazał wiedzę o tym stylu swojemu uczniowi, Zhang Qinlin, który został jedynym spadkobiercą tego przekazu. Zhang Qinlin miał jedynie siedmiu uczniów. Jednym z nich był mistrz Wang Yen-nien, który aby ocalić Michuan od zapomnienia, przekazał go wielu swoim uczniom.

Forma

Forma nauczana w Michuan jest podzieloną na trzy sekcje sekwencją ruchów, która ma za zadanie nauczyć adeptów Taijiquan właściwej mechaniki ruchów i struktury ciała oraz poprawić równowagę, koordynację oraz koncentrację. Ponadto wykonując formę ćwiczymy osiem podstawowych technik ręcznych (peng, lu, an, ji, kao, zhou, lie, cai), które budują każdy z elementów formy. Zrozumienie tych technik jest podstawą do treningu zastosowań i wykorzystania Taijiquan w walce.

Miecz i włócznia

Yangjia Michuan Taijiquan przekazywane są techniki walki dwiema z tradycyjnych chińskich broni - prostym mieczem (jian) oraz włócznią (qiang). Praktyka z bronią pomaga w poprawie struktury ciała, jest świetnym treningiem siłowym i kondycyjnym oraz pomaga rozwijąć umiejętność fajin. 

Trening miecza obejmuje techniki podstawowe, formę, ćwiczenia z partnerem oraz wolną walkę.

Włócznia jest ostatnią i jednocześnie najbardziej wymagającą fizycznie bronią nauczaną w Taijiquan. 

Mistrz Wang Yen-nien ćwiczący tuishou ze swoim uczniem

Mistrz Wang Yen-nien w trakcie treningu formy Michuan

Mistrz Wang Yen-nien w trakcie wykonywania formy z mieczem

Tuishou

z chiń. - "pchające dłonie" są podstawowym ćwiczeniem z partnerem w Taijiquan. W treningu tuishou rozwijamy wrażliwość, uczymy się odczywania napięć i zrozumienia energii ruchu - własnego oraz drugiej osoby.

Ten rodzaj praktyki jest niezbędny dla umiejętności właściwego zastosowania technik ćwiczonych w formie Michuan.

Sanshou

czyli w dosłownym tłumaczeniu "wolne dłonie" - jest treningiem praktycznego zastosowania umiejętności nabytych w ćwiczeniu formy i tuishou

Styl Taijiquan, którego twórcą jest Yang Luchan. Jest to tradycyjna chińska sztuka walki, która obejmuje techniki walki wręcz oraz z użyciem broni: miecza i włóczni.

Regularna praktyka Taijiquan oprócz nauki walki/samoobrony umożliwia poprawę kondycji fizycznej, umiejętności koncentracji oraz ogólnego stanu zdrowia.

Yangjia Michuan Taijiquan - Ukryty Przekaz Taijiquan Rodziny Yang

Mistrz Wang Yen-nien w trakcie praktyki neigong

Neigong

czyli "wewnętrzna praca" - forma taoistycznej medytacji i ćwiczeń oddechowych według tracycji Jin Shan Pai. 

Yangjia Michuan Taijiquan

Copyright © 2013-2019 Krzysztof Tyc 

Wszystkie teksty zostały zamieszczone za zgodą ich autorów.

info@grtc.pl 

Kontakt:

tel.: 606 387 004

Kontakt:

GREAT RIVER TAOIST CENTER

tel.: 606 387 004

info@grtc.pl 

Centrum Taoistyczne "Wielka Rzeka"