Trening z bronią białą jest nieodłącznym elementem każdego tradycyjnego stylu chińskich sztuk walki. Większość stylów ma korzenie militarne lub były związane ze szkoleniem wojskowym. Stąd też duże znaczenie treningu z bronią białą, zwłaszcza w okresie przed powszechnym wprowadzeniem broni palnej. W tamtych czasach umiejętność walki bronią była podstawą przeżycia na polu bitwy, a do walki wręcz uciekano się jedynie w ostateczności. Oczywiście żadna z chińskich sztuk walki nie zajmuje się wyłącznie treningiem walki bronią białą. W odróżnieniu od japońskich czy europejskich sztuk walki, zwykle jest to jeden z elementów praktyki (najczęściej bardziej zaawansowany). Tak jest w przypadku Taijiquan, gdzie biegłość w walce mieczem jest uważana za najwyższy poziom umiejętności.

 

W obecnych czasach dużo większą wagę w treningu chińskich sztuk walki przykłada się do technik walki wręcz, a walka bronią białą stała się jedynie dodatkiem – często niedocenianym i upraszczanym. Zupełnie niesłusznie, ponieważ broń biała jest nadal bardzo istotnym elementem praktyki. 

Po pierwsze jest to tradycyjny trening siłowy i kondycyjny. Chińscy żołnierze sprzed dwustu lat nie chodzili przecież na siłownię – po prostu brali do ręki długą włócznie lub inną ciężką broń i ćwiczyli. Osoby, które całkowicie pomijają ten rodzaj treningu albo które używają kiepskiej jakości atrap chińskiej broni, tracą ten ważny aspekt.

Po drugie każdy styl chińskich sztuk walki jest kompletnym systemem. Pomijając naukę form z bronią, można także przegapić inny ważny element, np. bardziej zaawansowane techniki poruszania się (często to właśnie formy z bronią zawierają większą różnorodność kroków, przeskoków i innych metod skracania/wydłużania dystansu).

Po trzecie zwykle trening z bronią znacznie uwydatnia błędy, które mogą nie być widoczne w formach ręcznych, np. dodatkowy ciężar w ręce może zdemaskować złą strukturę czy brak równowagi. 

Ponadto trening z bronią może być nawet we współczesnych czasach bardzo przydatny z punktu widzenia samoobrony.

Tradycyjny trening z bronią białą - włócznia (qiang), szabla (dao), noże motylkowe (hudie dao)

Tradycyjna szermierka chińska to sztuka posługiwania się chińską bronią białą.

Słowo „szermierka” jest obecnie często utożsamiane ze sportem (czyli szermierką sportową), ale tak naprawdę w szerszym znaczeniu jest to sztuka władania każdą bronią białą.

Do czterech głównych broni chińskich należą: miecz (jian), szabla (dao), kij (gun) i włócznia (qiang).

Nasz trening skupia się przede wszystkim na walce prostym chińskim mieczem, jednak wiele z technik, które ćwiczymy są obroną przed innymi rodzajami broni, takimi jak szabla (jedno- lub dwuręczna) lub włócznia. Dlatego nie ograniczamy się jedynie do miecza, ale zapoznajemy się również z podstawami walki innymi rodzajami chińskiej broni. 

Współczesny trening szermierki chińskiej (Amersfoort, Holandia)

Taoistyczny Nieśmiertelny Lu Dongbin z mieczem w dłoni

Tradycyjna Szermierka Chińska

Copyright © 2013-2019 Krzysztof Tyc 

Wszystkie teksty zostały zamieszczone za zgodą ich autorów.

info@grtc.pl 

Kontakt:

tel.: 606 387 004

Kontakt:

tel.: 606 387 004

info@grtc.pl 

GREAT RIVER TAOIST CENTER

Centrum Taoistyczne "Wielka Rzeka"