Drewniany stojak pod cel do treningu cięć

Shizhan, czyli trening cięć powinien być nieodłącznym elementem każdego systemu walki mieczem.  

 

Wyróżniamy dwa rodzaje shizhan:

- Cięcia testowe mające na celu sprawdzenie jakości ostrza

- Praktyka cięć w celu przetestowania umiejętności szermierza

 

Dla ludzi praktykujących tradycyjną szermierkę oczywiście bardziej istotny będzie ten drugi rodzaj.

 

Każdy, poważnie traktujący swoje zajęcie, adept sztuk walki wie jak ważnym elementem treningu jest praktyka uderzeń i kopnięć w jakiś cel. Tylko ćwicząc przy użyciu worka treningowego lub tarcz można nauczyć się prawidłowego wykonywania uderzeń oraz kopnięć - żadna ilość powtórzeń w powietrzu tego nie zastąpi. Nie inaczej jest w przypadku szermierki historycznej. Trening shizhan jest jedynym sposobem, by nauczyć się jak naprawdę działa ostrze broni w kontakcie z celem. Ten rodzaj praktyki pozwala na wyćwiczenie optymalnego kąta padania ostrza oraz właściwej intencji umysłu i prawidłowej struktury ciała podczas wykonywania technik z mieczem.

 

Częstą pułapką w jaką wpadają adepci chińskich sztuk walki jest traktowanie technik z mieczem podobnie jak technik ręcznych i wykonywanie np. pchnięcia mieczem podobnie jak uderzenia. Tymczasem broń wyposażona w ostrze oddziałuje z celem w zupełnie inny sposób niż pięść. Ostrze wchodzi w cel lub przechodzi przez niego - przez to jest w kontakcie z nim dużo dłużej niż ręka w czasie uderzenia. Ta różnica w interakcji ostrze-cel zmienia wszystko, od intencji ciosu, przez kontrolę w trakcie i po cięciu, po moment przejścia z ataku (udanego lub nie) do obrony. Tylko trening shizhan pozwala na zrozumienie tych różnic.

Do treningu cięć potrzebne są:

 

1. Ostry, solidnie wykonany miecz lub szabla - koniecznie stworzony z myślą o praktyce cięć (jest to bardzo ważne, ponieważ próby cięć tanimi chińskimi atrapami mieczy są bardzo niebezpieczne i mogą skończyć się tragicznie)

 

2. Materiał na cel 

Najłatwiejszym celem są plastikowe butelki wypełnione wodą. Nieco bardziej wymagającym celem są tyczki bambusowe (ale powinny być świeże - zielone, wyschnięte bambusowe tyczki są znacznie trudniejszym celem).

Jeszcze lepszym celem są zwinięte maty ze słomy ryżowej (znane częściej pod ich japońską nazwą - tatami).

Najbardziej realistyczny cel, używany tradycyjnie w tego rodzaju praktyce, to mata owinięta wokół bambusowej tyczki - taki cel nazywany był po chińsku caorenczyli dosłownie "człowiek z trawy". 

Według przekazywanej ustnie tradycji, uznawane jest, że przeciecie maty owiniętej wokół tyczki o średnicy ok. 3-4 cm odpowiada stopniem trudności odcięciu kończyny górnej człowieka.

 

3. Podstawa pod cel - jakiś rodzaj stojaka, który umożliwi stabilne ustawienie naszego celu na właściwej wysokości

Uwaga! Shizhan, czyli trening cięć jest zajęciem bardzo niebezpiecznym i nie powinno się go ćwiczyć bez nadzoru doświadczonego instruktora

Osoby zainteresowane dokładniejszymi wskazówkami na temat treningu shizhan odsyłam do książki Scotta Rodella A Practical Guide to Test Cutting for Historical Swordsmanship, która stanowi doskonały poradnik na temat treningu cięć.

Tradycyjna Szermierka Chińska

Copyright © 2013-2019 Krzysztof Tyc 

Wszystkie teksty zostały zamieszczone za zgodą ich autorów.

info@grtc.pl 

Kontakt:

tel.: 606 387 004

Kontakt:

GREAT RIVER TAOIST CENTER

tel.: 606 387 004

info@grtc.pl 

Centrum Taoistyczne "Wielka Rzeka"