Prawidłowy chwyt miecza

 

Niezmiernie ważny, ale przeważnie zaniedbywany element nauki walki mieczem. Często powtarzane jest, że miecz powinien być jednością z osobą, która nim włada. Jest to możliwe dopiero wtedy, gdy chwyt miecza jest właściwy. Staje się on wówczas jak gdyby kolejnym stawem, a miecz – przedłużeniem ręki.

Bardzo istotne jest, aby płaszczyzna głowni miecza pokrywała się z płaszczyzną wyznaczoną przez kości przedramienia. Jednocześnie ostrze powinno być w tej samej płaszczyźnie co stawy międzypaliczkowe bliższe palców.

Nie chwytamy rękojeści miecza zbyt blisko jelca. Po pierwsze, utrudnia to niepotrzebnie manewrowanie bronią. Po drugie, ponieważ naraża nasz nadgarstek na niebezpieczeństwo - jelec nie będzie spełniał dobrze swojej funkcji ochronnej, jeśli część dłoni będzie wystawać poza rękojeść. Pomiędzy jelcem a dłonią powinien pozostać odstęp szerokości palca. 

Należy też pamietać, by nie układać palca wskazującego na jelcu. Jest to częsty nawyk osób bez praktycznego doświadczenia w walce mieczem, a ćwiczących jedynie formy. Wystarczy chociaż przez chwilę spróbować treningu zastosowań z partnerem (albo jeszcze lepiel - sparringu), by przekonać się jak złym pomysłem jest takie położenie palca.

Główną część chwytu stanowi kciuk oraz 3-ci i 4-ty palec. Palce 2-gi i 5-ty jedynie pomagają przy trzymaniu i poruszaniu mieczem. W ten sposób tworzy się obręcz, która zapewnia solidny i jednocześnie elastyczny uchwyt. 

Wnętrze dłoni powinno zaokrąglone tak, by pasowało do profilu uchwytu miecza. Często sposób trzymania miecza porównywany jest z chwytem pędzla do kaligrafii, który trzyma się opuszkami palców w taki sposób, że wnętrze dłoni jest puste i zaokrąglone. Oczywiście miecza nie trzyma się opuszkami palców, ale dłoń powinna być ułożona dokładnie w taki sam sposób.

Właściwa postawa do walki mieczem

 

Każdy styl chińskich sztuk walki będzie miał inną podstawową postawę do walki mieczem. Opisana tutaj jest właściwa dla stylu Yangjia Michuan Taijiquan.

Zakładając, że miecz będzie trzymany w prawej ręce, lewa stopa powinna być ustawiona z tyłu, a prawa z przodu

Większość ciężaru spoczywa na tylnej nodze (70-80%), stopa jest zwrócona o 45 stopni na zewnątrz w stosunku do kierunku, w jakim jesteśmy zwróceni.

Przednia noga jest obciążona jedynie w 20-30%, pięta tej stopy jest nieco uniesiona nad ziemię, śródstopie opiera się na ziemi. Umożliwia to szybkie oberwanie jej od podłoża i ułatwia zwroty w obie strony.

Stopy nie mogą być położone w jednej linii. Pomiędzy nimi musi znajdować się trochę przestrzeni, aby można było bez problemu wycofać się lub wykonać krok do przodu.

Biodra, podobnie jak tylna stopa, zwrócone są o 45 stopni w bok.

Ręka trzymająca miecz jest wyciągnięta do przodu, a koniec miecza znajduje się w linii centralnej na wysokości szyi. Dłoń z rękojeścią miecza są ustawione w linii prawego biodra tak, że miecz jest ustawiony pod kątem do linii centralnej.

Lewa ręka dotyka dwoma palcami prawej w okolicy podstawy kciuka.

Wzrok spoczywa na czubku miecza.

str. 1

str. 3

Laoshi Scott Rodell uczący prawidłowej postawy z mieczem

Prawidłowa postawa z mieczem

Prawidłowy chwyt miecza

Tradycyjna Szermierka Chińska

Copyright © 2013-2018 Krzysztof Tyc 

Wszystkie teksty zostały zamieszczone za zgodą ich autorów.

info@grtc.pl 

Kontakt:

tel.: 606 387 004

Kontakt:

tel.: 606 387 004

info@grtc.pl 

GREAT RIVER TAOIST CENTER

Centrum Taoistyczne "Wielka Rzeka"