Trening tradycyjnej szermierki chińską szablą obejmuje 5 elementów:

 

1. Techniki podstawowe 

2. Forma

3. Ćwiczenia zastosowań z partnerem

4. Shizhan (trening cięć testowych)

5. Wolna walka

Daofa (dao – nóż/szabla, fa – metoda; razem to „metody używania szabli”) - sztuka władania chińską szablą dao. 

Metody walki szablą i mieczem bardzo się różnią. Techniki szabli są obszerne, charakteryzują się większą siłą i dynamiką. Brak im za to wszechstronności i finezji miecza. Ataki szablą to często "rąbiące" cięcia mające na celu wytrącenie przeciwnika z równowagi czy odtrącenie jego broni. Ma to sens, gdy weźmie się pod uwagę historyczne realia. Szabla była podstawową bronią krótką wojska chińskiego, a więc najczęściej była używana przeciwko innym żołnierzom, zwykle odzianym w zbroje. W takiej sytuacji subtelne cięcia czy krótkie pchnięcia, charakterystyczne dla miecza, były po prostu nieskuteczne. Natomiast świetnie sprawdzały się obszerne cięcia - taki atak mógł nie przebić zbroi, ale zwykle sam impet uderzenia powodował duże szkody, np. złamanie czy zwichnięcie obojczyka.

 

Tak scharakteryzował szablę Jin Yiming w książce "Miecz Kształtu Smoka": 

 

Oto opis metod szabli. Z dwiema szablami zważaj na kroki, z jedną obserwuj rękę. Blask szabli oślepia, podmuch jej ostrza jak ogłuszający ryk. Chociaż może rozpłatać górę, nie może się obracać, by ciąć dwoma ostrzami. Jest jak tygrys, który nie może odwrócić głowy w czasie ataku. Brak jej zdolności miecza do ataku z różnych kierunków. Jest jak dziki tygrys. Czyż to nie stosowne?

Laoshi Scott Rodell wykonujący formę szabli Yang Taijiquan

Prawidłowy chwyt szabli:

 

Sposób trzymania szabli różni sie zasadniczo od miecza. Ruch szabli wynika z ruchu całego ciała, a więc nie jest potrzebna taka elastyczność nadgarstka, jak w przypadku walki mieczem. Cała dłoń powinna przylegać do rękojeści, a palce powinny ją ściśle obejmować, tak by chwyt był silny i stabilny - jak przy trzymaniu np. młotka.

str. 2

Prawidłowy chwyt szabli

Tradycyjna Szermierka Chińska

Copyright © 2013-2019 Krzysztof Tyc 

Wszystkie teksty zostały zamieszczone za zgodą ich autorów.

info@grtc.pl 

Kontakt:

tel.: 606 387 004

Kontakt:

GREAT RIVER TAOIST CENTER

tel.: 606 387 004

info@grtc.pl 

Centrum Taoistyczne "Wielka Rzeka"