Na poniższym filmie Scott Rodell prezentuje technikę napinania łuku chińskiego:

Łucznik mandżurski napinający łuk

Etapy napinania łuku metodą mandżurską:

1) Ustaw się bocznie do celu, ze stopami na szerokości nieco ponad szerokość barków, kolana są luźne i nieznacznie ugięte. Kość ogonowa jest skierowana w dół tak, by odcinek lędźwiowy kręgosłupa był rozciągnięty. Łuk z założoną na cięciwe strzałą znajduje się na tym etapie równolegle do ziemi na wysokości pasa (sposób zakładnia strzały na cięciwę został opisany w artykule "Lekcje Łucznictwa Mandżurskiego – zakładanie strzały na cięciwę", którego poniższa instrukcja jest kontynuacją). Wzrok spoczywa na celu.

 

2) Utrzymując takie ustawienie ciała, unieś łuk ponad głowę. Ręka trzymająca łuk powinna znaleźć się w położeniu ok. 30 stopni wzlędem podłoża, powinna być lekko gięta w stawie łokciowym. Podnosząc łuk należy pamiętać, by nie spinać barków.

 

3) Opuszczając łuk, rozpocznij naciąganie cięciwy. Wykorzystujemy do tego głównie mieśnie grzbietu. Intencja ruchu musi być skierowna jednocześnie w kierunku wyciągniętej ręki trzymającej łuk oraz łokcia ręki cięciwnej. Prawidłowy naciąg spowoduje rozszerzenie przedu klatki piersiowej i zbliżenie do siebie łopatek. Naciągamy łuk wyknując jednocześnie wdech.

 

4) Pierwsza faza naciągu cięciwy (ok 90%) kończy się, gdy ręka trzymająca łuk oraz ręka cięciwna znajdą się na poziomie barków.

5) Pełny naciąg cięciwy uzyskujemy przez zbliżenie do siebie łopatek i nieznaczne zaokrąglenie pleców w części piersiowej kręgosłupa. Ręka cięciwna powinna w tym ustawieniu znaleźć się na wysokości barku. W pełnym naciągu cięciwa opiera się o klatkę piersiową.

 

6) Wypuszczenie strzały uzyskujemy przez rozluźnienie zapięcia ręki cięciwnej, co pozwala na zsunięcie się cięciwy z brzegu pierścienia łuczniczego. Ręka trzymająca łuk pozostaje nieruchoma. Ręka cięciwna swobodnym, okrężnym ruchem przemieszcza się do tyłu, a następnie w dół – gotowa by chwycić następna strzałę z kołczanu. Wypuszczając strzałę, wykonujemy wydech.

Tradycyjne Łucznictwo Chińskie

Copyright © 2013-2019 Krzysztof Tyc 

Wszystkie teksty zostały zamieszczone za zgodą ich autorów.

info@grtc.pl 

Kontakt:

tel.: 606 387 004

Kontakt:

GREAT RIVER TAOIST CENTER

tel.: 606 387 004

info@grtc.pl 

Centrum Taoistyczne "Wielka Rzeka"