Warsztaty Szermierki Chińskiej i Perskiej – Amersfoort, Holandia 29.04 - 02.05.2016

W dniach od 29.04 do 02.05 odbyły się w Holandii łączone warsztaty z szermierki chińskiej i perskiej. Dwa dni poświęcone zostały na naukę technik dwuręcznej szabli chińskiej, kolejne dwa na techniki jednoręcznej szabli chińskiej oraz perskiej szabli z tarczą.

 

Piątek i poniedziałek 29.04 i 02.05:

Część warsztatów poświęconą chińskiej dwuręcznej szabli poprowadził Scott Rodell – znany ekspert w dziedzinie szermierki chińskiej i chińskiej broni białej. Trening opierał się na technikach z dwóch form. Pierwsza z nich to forma SiLu (z chińskiego: cztery drogi) Miaodao, druga to forma z Dandao opisana przez Cheng Zong Yu w traktacie Dandaofa Xian z 1616 roku.

Opis treningu należałoby chyba zacząć od paru słów na temat dwuręcznych chińskich szabel. Z dwuręcznymi szablami zwykle kojarzona jest szermierka japońska, ale Chiny mają w tej dziedzinie równie bogatą tradycję. Dwuręczne szable były obecne w różnych odmianach na polach bitew od czasów dynastii Song. Istnieje wiele rodzajów tej broni różniących się długością, szerokością i krzywizną głowni oraz przeznaczeniem.  Do naszych czasów zachowały się tylko trzy formy: 1) forma stworzona przez generała Qi Jiguang opisująca 5 technik szabli Changdao, 2) forma z Dandao opisana w Dandaofa Xian, 3) forma Miaodao Silu nauczana w Nanjing Central Guoshu Academy. 

Miaodao jest terminem współczesnym, nie jest to historyczna nazwa szabli, dlatego też nie ma żadnych dokładnych informacji na temat jej wymiarów. Zwykle przyjmuje się że jest to szabla o wąskiej głowni o niewielkim stopniu krzywizny, długości ok. 33 cali (84 cm), o rękojeści długości przedramienia. Dandao jest precyzyjnie opisana w Dandaofa Xian, jako szabla o długości głowni 35 lub 48 cali (krótszą wersję nosili żołnierze wyposażeni w kusze). 

Podczas tych warsztatów powtórzyliśmy i skorygowaliśmy całą formę z Miaodao, a także przećwiczyliśmy w układach z partnerem kilka wybranych fragmentów. Do tego mieliśmy okazję sprawdzić w praktyce trzy aplikacje z formy z Dandao.

Sobota i niedziela 30.04 i 01.05:

Podczas tych dwóch dni zajmowaliśmy się walką szablą jednoręczną. Trening został podzielony na części poświęcone szabli perskiej oraz chińskiej.

Trening szabli chińskiej (dao) prowadzony był przez Scotta Rodella i skupiony głównie ćwiczeniach praktycznych z partnerem. Większość uczestników znała już formę z szablą stylu Yang Taijiquan, więc nie ćwiczyliśmy samej formy, a zastosowania technik z wybranych fragmentów formy.

Trening szabli perskiej (shamshir) poprowadził dr Manouchehr Moshtagh Khorasani – znany ekspert w dziedzinie perskiej broni białej oraz założyciel szkoły perskich sztuk walki – Razmafzar. Podczas tej części warsztatów uczyliśmy się technik szabli w połączeniu z małą tarczą (separ) i przeszliśmy przez wszystkie 9 podstawowych układów technik z pierwszego poziomu nauki Razmafzar.  Nie będę opisywał szczegółowo jakie techniki ćwiczyliśmy - osoby zainteresowane odsyłam do filmów nagranych podczas warsztatów i zamieszczonych na FB stronach Razmafzar i GRTC PL. Napiszę tylko, że nauka walki szablą i tarczą była niezmiernie interesująca i rzuciła nowe światło na mój dotychczasowy trening.  Bardzo wartościowa była możliwość zobaczenia w jaki sposób kontroluje się centrum przy użyciu tarczy oraz jak używa się tarczy by zaatakować lub by bezpiecznie wyprowadzić atak szablą. Przede wszystkim nauczyłem się, że tarcza to nie przedmiot służący do obrony, ale broń i narzędzie do kontrolowania walki.

Niestety cztery dni treningów minęły bardzo szybko. Teraz pozostaje trenować techniki i czekać na kolejne podobne warsztaty, które prawdopodobnie odbędą się w przyszłym roku.

 

Krzysztof Tyc

Inne

Copyright © 2013-2019 Krzysztof Tyc 

Wszystkie teksty zostały zamieszczone za zgodą ich autorów.

info@grtc.pl 

Kontakt:

tel.: 606 387 004

Kontakt:

GREAT RIVER TAOIST CENTER

tel.: 606 387 004

info@grtc.pl 

Centrum Taoistyczne "Wielka Rzeka"