Scott Rodell - Wrocław, Polska - 29-31 maja 2015

W ostatni weekend maja już po raz trzeci mieliśmy okazję gościć we Wrocławiu Laoshi Scotta Rodella. Warsztaty trwały jak zwykle 3 dni i tym razem w całości poświęcone zostały praktyce szermierki chińskiej mieczem (jianfa) i szablą (daofa).

Piątek i sobota (29 i 30 maja) - jianfa

Pierwsze dwa dni przeznaczone były na naukę walki mieczem jian.

Naukę walki mieczem zaczyna się od ćwiczenia technik podstawowych, na początku pojedynczo w powietrzu, potem łączy się je w układy złożone z kilku technik. Po podstawowym opanowaniu zasad ruchu, można przystąpić do treningu z partnerem. Zwykle rozpoczyna się od praktyki w statycznych pozycjach. Dopiero po uzyskaniu wystarczającej kontroli nad mieczem, do praktyki dołącza się kroki. Najpierw są to liniowe kroki i półkroki do przodu i do tyłu, później zejścia w bok, kroki po przekątnej i zakroki. Jest to bardzo trudny element praktyki, ponieważ oprócz kontroli na nogami, trzeba zacząć zwracać uwagę na dystans i kontrolę linii centralnej. 

Na poprzednich warsztatach przerobiliśmy już kilka różnych układów technik, więc tym razem poszliśmy o krok dalej i skupiliśmy się na poruszaniu. Poświeciliśmy dużą część warsztatów na półkroki, z naciskiem na kontrolę dystansu. Jak zwykle ćwiczyliśmy też poruszanie przy unikaniu ataków mieczem.

Mieliśmy też okazję nauczyć się nowej techniki podstawowej należącej do 13 technik miecza stylu Yang – Ge (blokowanie). Cięcie to polega na uniku z jednoczesnym przechwycenie ataku poprzez cięcie w rękę trzymającą broń.

Dodatkowo poświęciliśmy trochę czasu na ćwiczenie obrony przed atakiem bronią o większym zasięgu i sile – dwuręcznej szabli miaodao.

Niedziela (31 maja) - daofa

To dzień nauki walki szablą dao.

Sztuka walki szablą (daofa) jest zupełnie inna od sztuki władania mieczem. Aby zrozumieć te różnice, trzeba najpierw zastanowić się na różnicami między mieczem i szablą. Chodzi nie tylko o inną budowę samej broni, ale o ich różny charakter. Szabla była głównie bronią wojskową. Chińscy żołnierze walczyli szablami ustawieni w szyku bojowym, odziani w zbroje podobnie jak ich przeciwnicy. W takich warunkach nie było miejsca na swobodne poruszanie się i nie było sensu wykonywać finezyjnych technik czy subtelnych cięć. Efektywne były stosunkowo proste, brutalne techniki. Dlatego też w technikach szabli dominują rąbiące, uderzające cięcia. Jest to zupełnie inny rodzaj walki niż bardziej przypominająca pojedynek walka na miecze.

Z tego względu trening walki szablą wyglądał inaczej. Zamiast na układach z partnerem skupiliśmy się na nauce formy z szablą stylu Yang. Ponadto zaprezentowanych zostało 13 technik podstawowych szabli.

Kolejne warsztaty z szermierki chińskiej ze Scottem Rodellem odbędą się pod koniec września 2015r, jeśli zbierze się wystarczająca ilość chętnych. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam.

 

 

Krzysztof Tyc

Inne

Copyright © 2013-2019 Krzysztof Tyc 

Wszystkie teksty zostały zamieszczone za zgodą ich autorów.

info@grtc.pl 

Kontakt:

tel.: 606 387 004

Kontakt:

GREAT RIVER TAOIST CENTER

tel.: 606 387 004

info@grtc.pl 

Centrum Taoistyczne "Wielka Rzeka"