Scott Rodell - Wrocław, Polska - 25 - 27 września 2015

To już czwarte warsztaty szermierki chińskiej poprowadzone przez Scotta Rodella we Wrocławiu. Trwały jak zwykle 3 dni i tak jak poprzednio poświęcone zostały praktyce mieczem i szablą.

 

Piątek 25.09

Pierwszy dzień treningów przeznaczony został na praktykę szablą. Większość czasu zajęło nam gruntowne powtórzenie pierwszej połowy formy z szablą stylu Yang Taijiquan, której nauczyliśmy się w czasie poprzednich warsztatów. Poświeciliśmy też trochę czasu na techniki podstawowe w ćwiczeniach z partnerem.

Jeden dzień na trening z szablą to mało czasu, ale po dwóch warsztatach mamy już solidne podstawy do dalszej praktyki. Oczywiście naukę formy z szablą będziemy kontynuować także w przyszłym roku.

Sobota - Niedziela 26.09 – 27.09

Kolejne dwa dni warsztatów to trening jianfa, czyli posługiwania się mieczem. Zaczęliśmy jak zwykle od powtórzenia podstaw, czyli prawidłowego chwytu miecza i właściwej postawy. Następnie przeszliśmy do ćwiczenia kilku układów złożonych z 3-4 technik: podstawowego układu czterech pchnięć i czterech zasłon oraz dian-tiao, ya-hua-ci i liao-zha. Każdy z tych układów technik ćwiczyliśmy najpierw solo, a następnie w parach z różnymi partnerami. 

Podczas tych warsztatów skupiliśmy się na różnych rodzajach obrony przed atakami – górnych i dolnych zasłonach, technikach tiao i ya oraz unikach.

Na zakończenie przeszliśmy do nieco bardziej swobodnego treningu, czyli luźnej wymiany ataków i obron. Oczywiście w dość wolnym tempie i bez użycia siły, ponieważ nie mieliśmy na sobie ochraniaczy. Taki rodzaj treningu pozwala utrwalić nabyte umiejętności, a także umożliwia naukę właściwego dystansu, kontroli nad mieczem i wyczucia czasu.

Następne warsztaty z szermierki chińskiej ze Scottem Rodellem zaplanowane zostały na 30.09 – 02.10.2016r. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam.

 

Krzysztof Tyc

Inne

Copyright © 2013-2019 Krzysztof Tyc 

Wszystkie teksty zostały zamieszczone za zgodą ich autorów.

info@grtc.pl 

Kontakt:

tel.: 606 387 004

Kontakt:

GREAT RIVER TAOIST CENTER

tel.: 606 387 004

info@grtc.pl 

Centrum Taoistyczne "Wielka Rzeka"