Scott Rodell - Wrocław, Polska - 24-26 października 2014

W ostatni weekend października po raz drugi odbyły się we Wrocławiu Warsztaty Szermierki Chińskiej i Taijiquan ze Scottem Rodellem. Na wstępie chciałbym uprzedzić, że będzie to relacja bardzo subiektywna – jako uczeń Scotta Rodella oraz organizator tych warsztatów nie mogę być obiektywny. Postaram się jednak skupić głównie na przedstawieniu tego, co ćwiczyliśmy podczas tych warsztatów.

 

Program był kontynuacją treningów sprzed pół roku, a więc powtórzyliśmy dokładnie to, czego nauczyliśmy się poprzednio oraz dodaliśmy trochę nowego materiału. Dwa dni zostały przeznaczone na trening walki chińskim mieczem (jian), a ostatni dzień na trening Tui Shou, czyli podstawowym ćwiczeniom z partnerem w Taijiquan.

Piątek - Sobota (24.10 – 25.10):

 

Warsztaty zaczęliśmy od powtórzenia prawidłowego uchwytu i postawy do walki mieczem, a następnie przeszliśmy do treningu technik. Większość prezentowanych cięć pochodzi ze stylów Yang Taijiquan lub Michuan Taijiquan. Podobne techniki występują także praktycznie w każdym innym stylu walki chińskim mieczem, dlatego nauki Scotta Rodella są bardzo wartościowe także dla praktyków innych chińskich systemów, a nie tylko adeptów Taijiquan. Uniwersalne są także ogólne zasady używania chińskiego miecza. Scott jak zwykle zwracał uwagę na kontrolę linii centralnej, unikanie zbyt obszernych ruchów, pilnowanie aby miecz znajdował się zawsze między nami a przeciwnikiem oraz płynne przechodzenie między różnymi cięciami. 

 

Każdą technikę lub ich kombinacje ćwiczyliśmy najpierw w powietrzu, a następnie z partnerem. Za każdym razem Scott dokładnie tłumaczył jaki jest cel danej techniki, jakiej części ostrza (w przypadku cięć) lub płazu (w przypadku zasłon) użyć, jak ustawić rękę i miecz oraz jak zjednoczyć ruch miecza z ruchem całego ciała. Ćwiczyliśmy w ten sposób w różnych układach pchnięcia długie (ci) i krótkie (dian, zha) oraz cięcia pionowe (pi), poziome (hua) i skierowane od dołu ku górze (liao).

 

Nie zabrakło również treningu poruszania się i uników – w ćwiczeniu tym jedna osoba z mieczem wyprowadza proste cięcia, a druga bez miecza unika tych ataków. Ponadto trochę czasu poświęciliśmy także na lekki sparring, czyli trening wolnej walki mieczem, ale powoli, bez użycia zbyt dużej siły i z ograniczonym wyborem technik.

Niedziela (26.10.2014):

 

Trzeci dzień przeznaczony został na trening Tui Shou. Skupiliśmy się głównie na ogólnych zasadach, a nie na konkretnych układach pchających dłoni. Każdy styl Taijiquan ma swoje własne układy ćwiczeń Tui Shou, jednak zasady, którymi powinniśmy się kierować podczas tych ćwiczeń, są takie same niezależnie od przekazu. Ważnym aspektem Tui Shou, na który Scott Rodell zwracał uwagę jest umiejętność ustępowania i neutralizacji (hua jin), a zwłaszcza szukanie punktu jie jin (z chińskiego „energia chwytania”) – miejsca, w którym kontrolujemy linię centralną i z którego możemy przejść z obrony do ataku. Bez właściwego określenia tego punktu techniki są zbyt obszerne, brak im właściwej intencji, obrona i atak są wtedy rozdzielone, a przez to nieskuteczne.

 

Część treningów w tym dniu poświęciliśmy także na pracę nad dwoma z ośmiu technik podstawowych – an (pchnięcie) oraz lu (wycofanie).

Były to bardzo pracowite trzy dni, które minęły jednak bardzo szybko. Mam nadzieję, że spotkamy się w podobnym lub jeszcze większym gronie na kolejnych warsztatach we Wrocławiu pod koniec maja przyszłego roku.

 

Krzysztof Tyc, listopad 2014

Inne

Copyright © 2013-2019 Krzysztof Tyc 

Wszystkie teksty zostały zamieszczone za zgodą ich autorów.

info@grtc.pl 

Kontakt:

tel.: 606 387 004

Kontakt:

GREAT RIVER TAOIST CENTER

tel.: 606 387 004

info@grtc.pl 

Centrum Taoistyczne "Wielka Rzeka"