Scott Rodell - Wrocław, Polska - 2-4 maj 2014

W dniach 2-4 maja 2014r. odbyły się pierwsze polskie warsztaty prowadzone przez nauczyciela Taijiquan oraz tradycyjnej szermierki chińskiej - Scotta Rodella. 

Jakiś czas temu, gdy po raz pierwszy jechałem na seminarium Scotta do Amersfoort w Holandii, nawet mi się nie śniło, że będę organizował podobne warsztaty we Wrocławiu, ani że będę tworzył Polski Oddział GRTC. Chciałem tylko uczyć się walki chińskim mieczem... "Uważaj czego sobie życzysz, bo może się spełnić", a nawet możesz dostać więcej niż sobie życzyłeś.

Pewnie sporo osób zastanawia się, dlaczego zadałem sobie tyle trudu, by zaprosić tutaj Scotta Rodella. Dlaczego wybrałem na nauczyciela "jakiegoś Amerykanina", skoro tylu Chińskich Mistrzów przyjeżdża obecnie do Polski prowadzić różne seminaria i warsztaty?

Odpowiedź jest bardzo prosta – Scott uczy Taijiquan jako sztuki walki. Nie jedynie form czy sportowej rywalizacji, nie  wersji relaksacyjno-zdrowotnej czy medytacji w ruchu. Uczy Taijiquan w takiej postaci, w jakiej było ćwiczone za czasów jego twórców, czyli jako kompletny system walki. Z takim właśnie nastawieniem Taiji powinno być praktykowane. Możecie nie wierzyć mi, ale to słowa jednego z najbardziej znanych ekspertów, Mistrza Zheng Manqinga: „Trening form Taiji, który pomija praktyczne zastosowania, daje co najwyżej powierzchowne efekty zdrowotne.” 

 

Ale dość dygresji, wróćmy do relacji. Główną część warsztatów stanowiły treningi tradycyjnej szermierki chińskiej, a jeden dzień poświęciliśmy na trening Tui Shou. 

Piątek i sobota (2 i 3 maja):

Pierwsze dwa dni przeznaczone były na naukę podstaw walki mieczem. Tutaj chciałbym zaznaczyć, że nie był to w założeniu trening Taiji (chociaż opieraliśmy się na technikach z Yangjia Michuan Taijiquan), ale właśnie trening szermierki, czyli coś przydatnego w każdym stylu kung fu, którego częścią jest praktyka z mieczem.

W czasie warsztatów używamy solidnych drewnianych mieczy treningowych, o wymiarach i wadze zbliżonych do realnych mieczy. Taka broń była tradycyjnie używana w praktyce szermierki chińskiej (podobnie jak japońskiej) ze względów bezpieczeństwa.

Trening zaczęliśmy od nauki prawidłowego uchwytu miecza i postawy szermierczej, następnie przeszliśmy do ćwiczenia technik podstawowych, solo i w parach. Każdy styl chińskich sztuk walki ma własny zestaw technik podstawowych miecza, ale spora część z nich jest uniwersalna dla każdego stylu. Te, które przerobiliśmy podczas tych warsztatów, czyli Pi, Dian, Ci i Tiao, są częścią każdego systemu walki chińskim mieczem. Zwykle naukę zaczyna się od ćwiczenia tych technik pojedynczo w powietrzu, żeby dobrze opanować zasady danego ruchu. Następnie łączy się je w krótkie kombinacje zawierające od 2 do kilku technik (zależnie od stopnia zaawansowania), początkowo w miejscu, na późniejszym etapie także z krokami. Takie układy technik należy też ćwiczyć z partnerem, zaczynając od wolniejszego ruchu, bez użycia pełnej siły, a z czasem przechodząc do praktyki bardziej dynamicznej (oczywiście z odpowiednim ekwipunkiem ochronnym).

Dość dużo czasu poświęciliśmy także na uczenie się właściwego poruszania się, poprzez ćwiczenie unikania ataków mieczem.

Drugiego dnia był także krótki, ale bardzo interesujący wykład na temat budowy i sposobów kucia mieczy oraz szabli chińskich.

Niedziela (4 maja):

To dzień treningu Tui Shou (pchających dłoni). Tui Shou to ćwiczenia z partnerem, które są elementem każdego stylu Taijiquan. Trzeba pamiętać, że Tui Shou nie jest treningiem walki, a jedynie ćwiczeniem pomocniczym, dzięki któremu rozwijamy wrażliwość i uczymy się rozumienia energii ruchu - własnego oraz drugiej osoby. Ten rodzaj praktyki jest niezbędny dla właściwego zastosowania technik ćwiczonych w formie, ale nie może być celem samym w sobie. 

Podczas tego treningu uczyliśmy się o różnych rodzajach energii i ich właściwym zastosowaniu. Jak zwykle Scott zwracał uwagę na kontrolę centrum, właściwą strukturę ciała, kierowanie ruchu z Dantian oraz równoczesność akcji (nie rozdzielanie ataku i obrony). "Oddawanie jest przyjmowaniem, przyjmowanie jest oddawaniem." - to zdanie z jednego z klasycznych tekstów Taiji, które Scott powtarza jak mantrę.

Mała część treningu w tym dniu była także poświęcona na praktykę Zhan Zhuang (z chińskiego - "stanie jak słup"). Jest to podstawowe ćwiczenie w Taijiquan, służące do pracy nad krążeniem energii oraz do uzyskania Fang Song (rozluźnienia, puszczenia napięć).

Trzy dni treningu minęły bardzo szybko, mam nadzieję że równie szybko minie kolejnych 5 miesięcy – już pod koniec października (24-26.10.2014) znów będziemy mieli okazję uczyć się od Scotta Rodella we Wrocławiu. Zapraszam wszystkich zainteresowanych nauka tradycyjnej szermierki chińskiej oraz Taijiquan.

 

Krzysztof Tyc, maj 2014

Inne

Copyright © 2013-2019 Krzysztof Tyc 

Wszystkie teksty zostały zamieszczone za zgodą ich autorów.

info@grtc.pl 

Kontakt:

tel.: 606 387 004

Kontakt:

GREAT RIVER TAOIST CENTER

tel.: 606 387 004

info@grtc.pl 

Centrum Taoistyczne "Wielka Rzeka"