Scott Rodell – Tallinn, Estonia – 1-9 marzec 2014r.

Scott Rodell prowadzi regularne seminaria z Michuan Taijiquan oraz tradycyjnej szermierki chińskiej w Estonii już od ponad 20 lat. Treningi tam organizowane są dłuższe i dotyczą bardziej zaawansowanego materiału niż inne warsztaty.

Tym razem trenowaliśmy przez 9 dni od godz. 9 do 21 z dwoma przerwami (8 godz. treningów dziennie).

Tematem zajęć była walka chińskim mieczem, tui shou, san shou, samoobrona, walka nożem i łucznictwo chińskie.

Dużą część programu zajmowała oczywiście tradycyjna szermierka chińska. Cztery 3-godzinne bloki treningowe były poświęcone poznawaniu strategii walki mieczem. Scott Rodell szczegółowo omówił różne rodzaje zachowań, jakie może zastosować przeciwnik w zależności od stopnia zaawansowania i preferowanej taktyki. Za każdym razem po teoretycznym przedstawieniu jakiejś strategii walki, przechodziliśmy do ćwiczeń praktycznych z partnerem, trenując różne układy technik w ataku i obronie. Druga część tych zajęć polegała na wolnej walce, przy czym jedna osoba wybierała jedną określoną taktykę walki, a zadaniem drugiej było jak najlepsze dostosowanie się do sytuacji. Poznaliśmy w ten sposób słabe oraz moce strony różnych strategii i uczyliśmy się jak je wykorzystywać. Oczywiście ćwiczyliśmy w pełnym ekwipunku ochronnym (hełmy, ochraniacze, rękawice), mimo to nie obyło się bez stłuczeń i śniaków. Po czterech dniach takiego treningu wszyscy byliśmy solidnie poobijani, ale za to bogatsi o nowe doświadczenie w sztuce władania mieczem.

Dodatkowo w programie miecza chińskiego były trzy treningi podstaw, na których ćwiczyliśmy układy technik podstawowych – najpierw samodzielnie w powietrzu, później z partnerem.

Scott Rodell jest uznawany za jednego z największych ekspertów w walce chińskim mieczem na świecie i nikt, kto choć raz skrzyżuje z nim miecze, nie będzie miał co do tego żadnych wątpliwości. W czasie walki perfekcyjnie kontroluje linię centralną, wykonuje ruchy bez pośpiechu, a mimo to jest zawsze szybszy od przeciwnika, nigdy też nie można przewidzieć w co trafi jego miecz, ale trafia za każdym razem bezbłędnie w cel. Sparing z nim na miecze to niesamowite, aczkolwiek bolesne doświadczenie.

Drugą istotną częścią programu tego seminarium był trening tui shou (cztery bloki treningowe), san shou (pięć 3-godz. treningów, do tego dwa 3-godz. poświęcone krokom i pracy nóg)  i samoobrony.

Zaczęliśmy od ćwiczeń podstawowych tui shou stylu Michuan Taijiquan, potem przeszliśmy do wolnych pchających dłoni na jedną i dwie ręce oraz tui shou z krokami.

Na treningach z san shou skupiliśmy się na różnych aspektach zastosowań ręcznych technik podstawowych – głównie peng, lu, an i lie, które przećwiczyliśmy w różnych układach w ćwiczeniach z partenerem, a później uczyliśmy się jak wykorzystywać je w realnej samoobronie. Częścią tych treningów była też nauka uwalniana się w uchwytów i duszenia oraz obrona w sytuacji, gdy jest się przypartym do ściany przez przeciwnika.

Scott bardzo dokładnie omawia i prezentuje wszystkie techniki, często odwołując się konkretnych ruchów z formy ręcznej Michuan i nawiązując do klasycznych tekstów dotyczacych Taijiquan.

Przedostatni dzień w całości poświęcony był na naukę walki nożem. Najpierw Scott pokazał nam techniki cięć i pchnięć oraz omówił podstawowe założenia walki nożem. Później ćwiczyliśmy różne techniki ataku i obrony przy wykorzystaniu drewnianych noży treningowych oraz rękawic ochronnych. Był to bardzo ciekawy trening, bo w zestawieniu z wcześniejszymi doświadczeniami z mieczem i ćwiczeniami san shou, świetnie ukazywał różnice i podobieństwa, a przez to pozwalał dobrze odczuć silne i słabe strony walki przy użyciu tej broni.

W ostatnim dniu seminarium zajęliśmy się łucznictwem chińskim. Scott opowiedział o historii łucznictwa w Chinach w okresie dynastii Qing oraz wyjaśnił technike strzelania z długiego łuku refleksyjnego sposobem mandżurskim, czyli przy użyciu pierścienia łuczniczego. Po krótkiej rozgrzewce przeszliśmy do części praktycznej, czyli strzelania do celu. Strzelaliśmy na zmianę do trzech tarcz, a w tym czasie Scott obeserwował nas i korygował błędy. Scott Rodell jest świetnym nauczycielem łucznictwa – szczegółowo wyjaśnia i prezentuje poszczególne ruchy, często zwracając przy tym uwagę na podobieństwa łucznictwa oraz Taijiquan.

Ostatni 3-godzinny trening w tym dniu poświęcony był na bardziej tradycyjny trening Taijiquan, czyli na pracę z energią Qi. Praktykowaliśmy głównie Zhan zhuang (dosłownie "stanie jak słup"), czyli podstawowe ćwiczenie qiqong w Michuan Taijiquan.

Było to bardzo udane seminarium i z pewnością jeszcze nie raz wybiorę się do Estonii, by wziąć udział w następnych seminariach organizowanych przez estoński oddział GRTC.

Zachęcam też do udziału w warsztatach Scotta Rodella wszystkich, którzy chcą pogłębic swoje umiejętności w Taijiquan, walce chińskim mieczem lub łucznictwie chińskim.

Krzysztof Tyc

(zdjęcia udostepnione przez estoński oddział GRTC)

Inne

Copyright © 2013-2019 Krzysztof Tyc 

Wszystkie teksty zostały zamieszczone za zgodą ich autorów.

info@grtc.pl 

Kontakt:

tel.: 606 387 004

Kontakt:

GREAT RIVER TAOIST CENTER

tel.: 606 387 004

info@grtc.pl 

Centrum Taoistyczne "Wielka Rzeka"