Scott Rodell – Tallinn, Estonia – 13-22 wrzesień 2013r.

Estoński oddział Great River Taoist Center istnieje od 22 lat i jest jednym z najdłużej działających oddziałów tej szkoły.

Dwa razy do roku w Tallinnie organizowane są warsztaty ze Scottem Rodellem – założycielem GRTC i nauczycielem Taijiquan. Tym razem Scott Rodell przybył do Estoni uczyć tui shou, podstaw samoobrony z wykorzystaniem technik Taijiquan, tradycyjnej szermierki chińskiej oraz łucznictwa chińskiego.

 

Pierwsze 3 dni seminarium, poświęcone treningowi tui shou, miały odbywać się na Saremie – największej z estońskich wysp. Niestety nie mogłem wziąć udziały w tej części warsztatów i dołączyłem do treningów dopiero 16 września już w Tallinnie.

Następnych kilka dni zreważowały mi jednak tę stratę, bo treningów było naprawdę dużo – ćwiczyliśmy od godz. 9 rano do 21 wieczorem.

 

Niemal całe 4 dni były przeznaczone na tradycyjną szermierkę chińską, a zajęcia był podzielone na dwa rodzaje – dotyczące ogólnej strategii walki chińskim mieczem oraz poświęcone zastosowaniom technik z formy miecza Michuan Taijiquan.

Na tych pierwszych Scott Rodell skupił się głównie na uczeniu nas kroków i pracy nóg, czyli elementów niezwykle istotnych w walce mieczem. Ćwiczyliśmy także łączenie poszczególnych technik podstawowych miecza Michuan w krótkie układy, które najpierw powtarzaliśmy sami w powietrzu, a później już ćwiczyliśmy z partnerem. Na pozostałych treningach zaczynaliśmy od powtórzenia kilka razy formy z mieczem, a następnie Scott wyjaśniał i prezentował, jak zastosować techniki z tej właśnie formy z walce, co następnie ćwiczyliśmy w parach.

Na zajęciach Scotta Rodella nigdy nie używa się kiepskiej jakości atrap mieczy chińskich, które nie mają nic wspólnego z realnymi mieczami. Żeby zapewnić chociaż podstawowy poziom realności technik, które ćwiczyliśmy, używaliśmy solidnych drewnianych mieczy treningowych o wadze zbliżonej do prawdziwych mieczy chińskich oraz sprzętu ochronnego – rękawić, ochraniaczy na przedramiona i łokcie oraz okularów ochronnych lub hełmów.

Reszta zajęć obejmowała głównie trening san shou, czyli tzw. wolnej walki. Ćwiczyliśmy elementy samoobrony z wykorzystaniem technik Taijiquan, w tym także walkę w parterze, uwalnianie się z uchwytów /duszenia oraz dźwignie i rzuty. Była to bardzo ciekawa część tego seminarium. Żadko do tej pory miałem okazję zobaczyć, by ktoś w taki sposób potrafił zastosować Taijiquan w realnej walce.

Ostatniego dnia w planie był trening z łucznictwa chińskiego. Zaczęliśmy od części teoretycznej dotyczącej ogólnych informacji o łucznictwie mandżurskim i strzelaniu z długiego chińskiego łuku przy wykorzystaniu pierścienia łuczniczego. Następnie ćwiczyliśmy prawidłową postawę łuczniczą (początkowo jeszcze bez łuku, potem już napinając łuk) oraz sposób zakładania strzały. Druga część treningu była już praktycznym wykorzystaniem tych umiejętności, czyli strzelaniem do tarcz.

Ta część seminarium, chociaż najkrótsza, okazała sie najbardziej interesująca. Strzelanie z łuku to fascynująca sztuka, która była kiedyś elementem treningu każdego wojownika i ważną częścią chińskich sztuk walki.

Seminarium uważam za bardzo udane. Podczas treningów ze Scottem Rodellem nauczyłem się więcej niż na jakimkolwiek innym seminarium, podczas mojej 10-letniej praktyki. Jestem pewien, że wkrótce wrócę do Estonii, by kontynuować naukę sztuk walki.

 

 

Krzysztof Tyc

(zdjęcia udostępnione przez GRTC Eesti)

Inne

Copyright © 2013-2019 Krzysztof Tyc 

Wszystkie teksty zostały zamieszczone za zgodą ich autorów.

info@grtc.pl 

Kontakt:

tel.: 606 387 004

Kontakt:

GREAT RIVER TAOIST CENTER

tel.: 606 387 004

info@grtc.pl 

Centrum Taoistyczne "Wielka Rzeka"