Warsztaty Szermierki Chińskiej – Scott Rodell  – Leeds, UK - 06.05 - 08.05.2016

Na początku maja po raz pierwszy mój nauczyciel sztuk walki – Scott Rodell – poprowadził warsztaty szermierki chińskiej w Leeds w Wielkiej Brytanii na zaproszenie Xing Yi Academy.  Całe weekendowe seminarium poświęcone zostało nauce podstaw walki chińskim mieczem.

 

 

Zaczęliśmy od prawidłowego chwytu miecza i właściwej postawy, potem przeszliśmy do prostych układów z partnerem. Każdy z nich ćwiczyliśmy najpierw solo w powietrzu, a następnie po wstępnym opanowaniu ruchów, przechodziliśmy do treningu w parach. Na początek układ z czterema pchnięciami i czterema zasłonami. Na to poświęciliśmy najwięcej czasu, ponieważ jest podstawowe ćwiczenie, od którego zwykle zaczyna się naukę. Chociaż jest to najprostszy z układów z partnerem, nie należy go nie doceniać i starać się wykonywać techniki jak najbardziej precyzyjnie. Należy też pamiętać o dobrej kontroli miecza i linii centralnej, właściwym dystansie i wyczucie czasu. Najczęstszy błąd, jaki zdarza się w tym ćwiczeniu to niedostateczna kontrola nad mieczem – miecz powinien zawsze znajdować się między nami a przeciwnikiem, czubek miecza powinien być skierowany tak, by zagrażać przeciwnikowi. W przeciwnym wypadku zostawiamy lukę w naszej obronie i umożliwiamy przeciwnikowi przejęcie kontroli nad linią centralną i atak. Drugi najczęściej powtarzany błąd to zbyt szybkie wykonywanie zasłon. Z wykonaniem zasłony należy zaczekać do momentu, gdy znamy intencje przeciwnika i gdy jest on już zaangażowany w atak.

 

Drugim ćwiczeniem, które zwykle nauczane jest na początku, to trening uników – jedna osoba jest uzbrojona w miecz i wyprowadza ataki, druga bez broni ma ich unikać. To ćwiczenie umożliwia przede wszystkim oswojenie się z mieczem, z byciem atakowanym i atakującym, pozwala także poznać właściwy dystans oraz wprowadza koncepcję linii centralnej. 

Kolejnymi układami jakie przećwiczyliśmy były dian-tiao, liao-zha oraz zasłona-pi. Na zakończenie, mając już do dyspozycji spory arsenał technik, poświęciliśmy trochę czasu na sparing. Ćwiczyliśmy bez ochraniaczy i hełmów, więc w trakcie bardzo uważaliśmy i nie używaliśmy zbyt dużej siły ani szybkości. Wolna walka (zarówno z pełną siłą i szybkością w ekwipunku ochronnym, jak i w bardziej ostrożnym wariancie, gdy nie mamy ochraniaczy) jest bardzo istotnym elementem treningu szermierki chińskiej, bez którego nie można nauczyć się walki mieczem. Jednak na początkowym etapie treningu ważniejsze jest poprawne wykonywanie technik i dobra kontrola miecza, które najlepiej można wyćwiczyć w układach z partnerem.

Było to bardzo udane seminarium. Wzięło w nim udział ok. 20 osób, wszyscy byli bardzo zaangażowani w trening i bardzo wiele się nauczyli. Drugie seminarium w Leeds jest zaplanowane już na początek września.

 

Na zakończenie dodam jeszcze, że w Leeds można zobaczyć piękną kolekcję broni chińskiej (i nie tylko). Każdemu zainteresowanemu bronią białą polecam zbiory w Royal Armouries. 

 

Krzysztof Tyc

Inne

Copyright © 2013-2019 Krzysztof Tyc 

Wszystkie teksty zostały zamieszczone za zgodą ich autorów.

info@grtc.pl 

Kontakt:

tel.: 606 387 004

Kontakt:

GREAT RIVER TAOIST CENTER

tel.: 606 387 004

info@grtc.pl 

Centrum Taoistyczne "Wielka Rzeka"