Warsztaty Szermierki Chińskiej – Scott Rodell  – Leeds, UK - 02.09 - 04.09.2016

Na początku września odbyły się drugie warsztaty szermierki chińskiej w Leeds w Wielkiej Brytanii.  Podobnie jak pół roku wcześniej, to weekendowe seminarium również było w całości poświęcone nauce podstaw walki chińskim mieczem.

 

Zaczęliśmy od szybkiej powtórki podstaw, czyli prawidłowego chwytu miecza i właściwej postawy. Następnie przeszliśmy do ćwiczenia, które powtarzamy niemal na każdym seminarium, czyli uników.  Jedna osoba uzbrojona w miecz wyprowadza ataki, a druga bez broni ma za zadanie ich unikać. Jest to bardzo ważne ćwiczenie - oprócz tego, że umożliwia oswojenie się z mieczem, pozwala także na naukę właściwego dystansu i poruszania się. Unikanie ataków, gdy przeciwnik ma tak dużą przewagę, jest bardzo trudne. Więc jeśli się to opanuje, to później unikanie ataków w walce na miecze lub w walce wręcz wydaje się dużo łatwiejsze.

 

Kolejnym etapem treningu były układy technik ćwiczone w parach. Każdy z nich ćwiczyliśmy najpierw samodzielnie w powietrzu, a następnie w parach. Tym razem pracowaliśmy nad układami dian-tiao, liao-ci oraz ya-hua-ci. 

Na zakończenie przyszedł czas na sparing. Sparingi na początku praktyki zaczyna się od powolnej wymiany cięć, bez użycia siły. Do takiego treningu nie jest potrzebny żaden ekwipunek ochronny (poza ochroną na oczy, której używamy zawsze). Na dalszym etapie, gdy poruszamy się z większą szybkością, konieczne są rękawice ochronne. Gdy walczymy z pełną szybkością i siłą, konieczne jest użycie także ochraniaczy i hełmów. Sparing jest niezbędnym elementem treningu, którego nie zastąpi żadna ilość powtórzeń formy, czy nawet trening aplikacji i układów z partnerem. Tylko taki rodzaj treningu pozwala nauczyć się radzenia sobie z nieprzewidzianymi atakami i niewspółpracującym przeciwnikiem.

Po raz kolejny seminarium w Leeds okazało się bardzo udane. Grupa uczestników była bardzo duża w porównaniu z innymi europejskimi seminariami i wszyscy są tam bardzo zaangażowani w trening oraz poznawanie szermierki chińskiej. Mam nadzieję, że kiedyś uda się rozbudzić podobne zainteresowanie szermierką chińską w Polsce.

 

Krzysztof Tyc

Inne

Copyright © 2013-2019 Krzysztof Tyc 

Wszystkie teksty zostały zamieszczone za zgodą ich autorów.

info@grtc.pl 

Kontakt:

tel.: 606 387 004

Kontakt:

GREAT RIVER TAOIST CENTER

tel.: 606 387 004

info@grtc.pl 

Centrum Taoistyczne "Wielka Rzeka"