Scott Rodell - Amersfoort, Holandia - maj 2013r.

Moje pierwsze seminarium z Laoshi Scottem Rodellem. Całe warsztaty trwały trzy dni, od 10 do 12 maja, ale pojechałem do Holandii tylko na jeden dzień, by uczyć się walki mieczem. Dwa pozostałe dni mnie nie interesowały, ponieważ poświęcone były Michuan Taijiquan, a ja wówczas trenowałem już dość długo styl Chen Taijiquan. Nie sądziłem wtedy, że dla tak „zaawansowanego” praktyka jak ja, uczącego się Taijiquan „u źródeł”, nauka jakiegoś mało znanego stylu może być pomocna. Wkrótce okazało się jak bardzo się myliłem.

 

Jadąc do Amersfoort chciałem przede wszystkim nauczyć się czegoś bardziej praktycznego o walce mieczem i nie zawiodłem się. Walka bronią białą, a zwłaszcza chińskim mieczem, była od pierwszego kontaktu z chińskimi sztukami walki moją największą pasją. Niestety podejście do treningu bronią białą w chińskich sztukach walki jest z reguły mało poważne. W przypadku Taijiquan jest jeszcze gorzej – formy z bronią zostały sprowadzone do poziomu mało istotnych ćwiczeń uzupełniających. Niemal wszyscy używają niskiej jakości atrap broni, które w ogóle nie przypominają realnych mieczy i szabli. Niemal nikt nie ćwiczy niczego poza formą. A przecież nie można nauczyć się żadnej sztuki walki bez kontaktu z przeciwnikiem – bez ćwiczenia układów z partnerem i sparingów. Nie można nauczyć się posługiwania mieczem, nie rozumiejąc jak ta broń działa, czyli bez praktyki cięć. Metody treningu, które są oczywiste dla każdego zajmującego się szermierką japońską lub europejską, praktycznie zupełnie zniknęły z praktyki szermierki chińskiej.

Laoshi Scott Rodell jest jednym z niewielu nauczycieli (a być może nawet jedynym), którzy mają inne podejście do treningu sztuk walki.

Zanim wybrałem się na te warsztaty przeczytałem książki Scotta Rodella o szermierce chińskiej oraz praktyce cięć, a także spędziłem trochę czasu ćwicząc mieczem przez niego zaprojektowanym (Hanwei Cutting Jian), więc wiedziałem czego się spodziewać. Mimo tego zostałem zaskoczony. Nie spodziewałem się, że jeden dzień treningu może zmienić moje spojrzenie na sztuki walki tak bardzo.

Zasadnicza różnica między nauką u Scotta Rodell a treningami z innymi mistrzami to bardzo praktyczne podejście do walki mieczem już od samego początku nauki. Te warsztaty to nie miejsce, gdzie latami macha się mieczem w powietrzu, czekając aż umiejętności walki jakimś cudem same się objawią. 

Po krótkim wstępie na temat prawidłowego chwytu miecze i postawy przeszliśmy od razu do praktyki w parach. Zaczęliśmy od ćwiczenia zastosowań kilku fragmentów formy z mieczem Michuan Taijiquan, ponieważ takie było założenie pierwszego z dwóch treningów w tym dniu. Podczas drugiego, popołudniowego treningu, skupiliśmy się na praktyce wybranych cięć podstawowych Michuan Taijiquan. Ponownie po krótkim wprowadzeniu teoretycznym i prezentacji kilku technik, przeszliśmy do ćwiczeń z partnerem.

Wszystkie techniki zostały bardzo dokładnie wyjaśnione, więc nawet osoba nie znająca formy z mieczem tego stylu, mogła poradzić sobie bez problemu. Przy każdym ćwiczonym układzie było jasno określone jaki jest sens danej techniki, jaka powinna być mechanika ciała i ustawienie miecza, jaki jest cel ataku i jakiej części ostrza w danym momencie używamy.

Należy jeszcze dodać, że zawsze ćwiczymy używając solidnych drewnianych mieczy o parametrach zbliżonych do realnych mieczy. Jest to dość istotne ponieważ używanie broni treningowej, która jest zbyt lekka lub niewłaściwie wyważona może prowadzić do utrwalenia różnych błędów. 

Dodatkowo często podczas treningów używamy różnego ekwipunku ochronnego (rękawic, ochraniaczy na przedramiona i łokcie oraz hełmów) zwłaszcza, gdy ćwiczymy bardziej niebezpieczne techniki lub podczas sparingów.

 

Miałem też okazję podczas jednej z przerw spróbować przez moment sił w tui shou (pchające dłonie). Również pod tym względem Scott Rodell zrobił na mnie ogromne wrażenie swoimi umiejętnościami. Tak duże, że postanowiłem poznawać Michuan Taijiquan pod jego kierunkiem i zaprzestałem praktykowania innych sztuk walki. Jechałem do Holandii uczyć się walki mieczem, a wróciłem mając nauczyciela Taijiquan.

 

 

Krzysztof Tyc

Inne

Copyright © 2013-2019 Krzysztof Tyc 

Wszystkie teksty zostały zamieszczone za zgodą ich autorów.

info@grtc.pl 

Kontakt:

tel.: 606 387 004

Kontakt:

GREAT RIVER TAOIST CENTER

tel.: 606 387 004

info@grtc.pl 

Centrum Taoistyczne "Wielka Rzeka"