Scott Rodell - Amersfoort, Holandia - 25-29 kwiecień 2014

W dniach 25-29 kwietnia 2014r. odbyło się kolejne seminarium Yangjia Michuan Taijiquan oraz szermierki chińskiej poprowadzone przez Scotta Rodella. Organizatorem tych treningów już od ok. 10 lat jest szkoła Taijiquan w Amersfoort – Silk Road (http://www.silk-road.nl).

 

Piątek 25 IV

To dzień poświęcony na trening Ba Fa / Da Lu – sekwencji z partnerem, która uczy 8 podstawowych technik ręcznych Taijiquan (8 energii): peng, lu, an, ji, cai, lie, zhou, kao. Tych osiem technik razem z pięcioma krokami składa się na tzw. Trzynaście Postaw, czyli fundament praktyki Taijiquan.

Ćwiczylismy już dość dokładnie tę sekwencję podczas poprzedniego seminarium, więc po krótkiej powtórce przystąpiliśmy do pracy nad poszczególnymi technikami. Trening był bardzo praktyczny – przez większość czasu skupialiśmy się na ćwiczeniu zastosowań różnych fragmantów tego układu ruchów, tym razem poświęcając najwięcej czasu na techniki cai, lie, zhou i kao.

Wieczorem tego dnia był jeszcze krótki, 2-godzinny trening Tui Shou (pchających dłoni). Tui Shou to rodzaj ćwiczeń z partnerem, które są łącznikiem między praktyką formy (treningiem bez przeciwnika), a San Shou, czyli walką.

Podczas tego treningu staraliśmy się stosować do wskazówek Scotta o kontroli centrum, wyprowadzaniu ruchu z Dantian i płynności ruchów. Jednym z najczęściej powtarzanych przez Scotta cytatem z klasyki Taiji jest fragment z Shisan Shi Xinggong Xin Jie: "Oddawanie jest przyjmowaniem, przyjmowanie jest oddawaniem." W Taijiquan nie powinno się używać określeń atak i obrona, ponieważ żadne z nich nie może występować osobno, w oddzieleniu od drugiego. Nie używamy też z reguły określenia przeciwnik, a zamiast tego stosujemy chiński termin duifang, oznaczający "przeciwny kierunek". 

Ćwicząc Tui Shou  należy pamiętać, że w Taijiquan tak naprawdę nie walczymy z przeciwnikiem, a jedynie neutralizujemy i wykorzystujemy siłę skierowaną przeciwko nam.

Sobota 26 IV

Dzień poświęcony ćwiczeniu pierwszej sekcji formy ręcznej Michuan oraz zastosowaniom technik z tej części formy.

Trening rozpoczęliśmy od szczegółowego wykładu na temat krążenia Qi. Nie będę się o tym tutaj rozpisywał, bo to temat, o którym można by napisać osobny artykuł. Po części teoretycznej przeszliśmy do zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce, czyli do Zhan Zhuang. Termin ten oznacza "stanie jak słup" - jest to podstawowe ćwiczenie w Taijiquan, służące do pracy nad krążeniem energii oraz do uzyskania Fang Song (rozluźnienia, puszczenia napięć).

Druga część sobotnich treningów to kilkukrotne powtórzenie pierwszej sekcji formy oraz ćwiczenie z partnerem kilku wybranych technik z formy.

Niedziela 27 IV

Na niedziele przewidziane były treningi walki chińskim mieczem.

Podczas pierwszego, przedpołudniowego treningu zajęliśmy się ćwiczenem zastosowań kilku fragmentów z formy miecza Michuan. Jak zwykle w przypadku seminariów prowadzonych przez Scotta Rodella, trening jest bardzo praktyczny, więc po krótkim pokazie i wyjaśnieniu technik, przeszliśmy do ćwiczeń z partnerem.

Szczególnie ciekawa była część treningu poświęcona technikom obrony przez włócznią. Bardzo ważne w przypadku nauki walki mieczem jest, aby ćwiczyć nie tylko z przeciwnikiem uzbrojonym w taką samą broń. Konfrontacja z kimś z innym rodzajem broni w dłoni, np. szablą czy włócznią, pozwala lepiej zobaczyć silne i słabe strony miecza oraz zmusza do zmiany taktyki.

Trening popołudniowy był poświęcony technikom podstawowych miecza z partnerem – zdążyliśmy przećwiczyć trzy układy technik (zasłona - hua – pi, ya – hua – ci, zasłona - zha – ci).

Poniedziałek 28 IV

Poniedziałek był bardzo ciekawym dniem, ponieważ w programie był materiał rzadko ćwiczony w ramach treningu Taijiquan, ale zarazem bardzo istotny, jeśli myśli się o bojowym zastosowaniu tej sztuki.

Trening przedpołudniowy to kroki. Tak, całe 3 godz. uczyliśmy się chodzić. Może się to wydawać dziwne, ale każdy kto ma jakieś doświadczenie w walce wręcz czy mieczem, wie jak ważna jest praca nóg. Ćwiczyliśmy różne rodzaję kroków w różnych kierunkach i kombinacjach: krok zwykły, półkrok, zakrok oraz tzw. "krok węża".

Trening popołudniowy to uderzenia. Najpierw dowiedzieliśmy się, które miejsca na ciele człowieka  są najlepszymi celami do uderzeń. Potem zajęliśmy się dokładną analizą techniki uderzenia otwartą dłonią, co nie jest tak łatwą sztuką, jakby się mogło początkowo wydawać.

Druga połowa tego treningu to już część praktyczna, czyli niezliczona ilość powtórzeń uderzeń dłonią w tarcze.

Ostatniego dnia, we wtorek 29 IV był jeszcze jeden 2-godzinny trening poświęcony pierwszej sekcji formy ręcznej. Niestety autobus powrotny do Wrocławia wyjeżdzał w poniedziałek wieczorem, więc tę część treningu trzeba już było odpuścić.

 

Scott Rodell jest nauczycielem, który ma bardzo praktyczne podejście do treningu Taijiquan. Jego seminaria to nie miejsce dla ludzi, którzy chcą medytować poruszając się sennie czy machać w zwolnionym tempie mieczem w powietrzu. Te seminaria są przeznaczone dla tych, którzy traktują Taijiquan jako sztukę walki. Kto wybierze się na jeden z warsztatów Scotta Rodella z takim właśnie nastawieniem, na pewno nie będzie rozczarowany.

 

 

Krzysztof Tyc, maj 2014

(zdjęcia udostępnione przez Silk Road)

Inne

Copyright © 2013-2019 Krzysztof Tyc 

Wszystkie teksty zostały zamieszczone za zgodą ich autorów.

info@grtc.pl 

Kontakt:

tel.: 606 387 004

Kontakt:

GREAT RIVER TAOIST CENTER

tel.: 606 387 004

info@grtc.pl 

Centrum Taoistyczne "Wielka Rzeka"