Scott Rodell - Amersfoort, Holandia - 23-26.09.2016

W dniach od 23.09 do 26.09 odbyły się w Holandii kolejne warsztaty z szermierki chińskiej i taijiquan. Połowa seminarium poświęcona zostały na naukę technik dwuręcznej szabli chińskiej, natomiast druga połowa to trening BaFa (z chiń. ba - osiem , fa – metoda). 

 

 

Dwuręczną szabla:

Ta część treningu była kontynuacją seminarium sprzed pół roku. Nie będę już tutaj powtarzał informacji na temat dwuręcznej chińskiej szabli – zainteresowanych odsyłam do mojej poprzedniej relacji z warsztatów z Holandii wiosną 2016r. 

 

Jak poprzednio trening opierał się na technikach z dwóch form. Pierwsza z nich to forma SiLu (z chińskiego: cztery drogi) miaodao, druga to forma z dandao opisana przez Cheng Zong Yu w traktacie Dandaofa Xian. Podczas tych warsztatów pracowaliśmy intensywnie z formą z miaodao i ćwiczyliśmy w praktyce zastosowania technik z tej formy. Poza tym mieliśmy okazję zobaczyć i wypróbować w praktyce kilka zastosowań z formy z dandao.

BaFa:

BaFa to układ ćwiczonym z partnerem, który zawiera 8 podstawowych technik ręcznych taijiquan: peng (odparcie), lu (zawinięcie), ji (nacisk), an (pchnięcie), lie (rozdzielenie), cai (ściągnięcie w dół), zhou (uderzenie łokcie) i kao (uderzenie barkiem). Techniki te oczywiście ćwiczy się w formie, a także podczas tuishou i sanshou. Sekwencja BaFa ma jednak tę przewagę, że w komfortowych warunkach (bez współzawodnictwa jak w sanshou) daje możliwość pracy nad właściwym wyczuciem czas i dystansu oraz płynnością przejść pomiędzy poszczególnymi technikami. Mieliśmy już możliwość kilkukrotnie ćwiczyć tę sekwencję podczas wcześniejszych warsztatów, więc nie musieliśmy się teraz skupiać na zapamiętywaniu kolejności ruchów i mogliśmy się zająć korygowaniem błędów oraz dopracowywanim szczegółów. 

 

 

Ostatniego dnia był jeszcze dodatkowy trening dla bardziej zaawansowanych uczniów, podczas którego pracowaliśmy nad drugą sekcją formy ręcznej Yangjia Michuan Taijiquan. 

Kolejne seminarium w Amersfoort odbędzie się najpewniej wiosną przyszłego roku (druga połowa maja 2017). 

 

Krzysztof Tyc

Inne

Copyright © 2013-2019 Krzysztof Tyc 

Wszystkie teksty zostały zamieszczone za zgodą ich autorów.

info@grtc.pl 

Kontakt:

tel.: 606 387 004

Kontakt:

GREAT RIVER TAOIST CENTER

tel.: 606 387 004

info@grtc.pl 

Centrum Taoistyczne "Wielka Rzeka"