Scott Rodell - Amersfoort, Holandia - 18.09-21.09.2015

W dniach 18-21 września 2015r. w Amersfoort odbyło się kolejne seminarium Yangjia Michuan Taijiquan oraz szermierki chińskiej poprowadzone przez Scotta Rodella.  

Podczas 4 dni treningów przeszliśmy przez niemal cały zakres ćwiczeń należących do stylu Taijiquan, którego się uczymy: od ćwiczeń podstawowych i formy, przez aplikacje technik z formy, ćwiczenia podstawowe Tui Shou, wolne Tui Shou, aż po praktykę z bronią.

 

Piątek 18.09:

Pierwszy dzień seminarium został przeznaczony na trening Ba Fa / Da Lu – krótkiej sekwencji ruchów wykonywanej z partnerem, która uczy 8 podstawowych technik ręcznych Taijiquan (peng, lu, an, ji, cai, lie, zhou, kao). 

Mieliśmy już nieraz okazję ćwiczyć tę sekwencję podczas wcześniejszych warsztatów, ale mimo tego, że same ruchy są nam znane od dawna, zawsze jest sporo rzeczy do poprawienia. Podczas dwóch 3-godzinnych treningów tego dnia rozłożyliśmy sekwencję Ba Fa na czynniki pierwsze. Ćwiczyliśmy po kolei poszczególne elementy - niektóre z partnerem, inne wykorzystując tarcze do uderzeń – aż w końcu połączyliśmy wszystko w całą formę.

 

Wieczorem tego samego dnia był jeszcze 2-godzinny trening Tui Shou (pchających dłoni). 

 

Sobota 19.09:

W drugim dniu seminarium zajęliśmy się pierwszą sekcją formy ręcznej Michuan. Po kilkukrotnym wykonaniu tej części formy przeszliśmy do treningu zastosowań kilku fragmentów. Każdy  z nich bardzo dokładnie przeanalizowaliśmy oraz przerobiliśmy w praktyce podczas treningu z różnymi partnerami. 

Każdy trenujący chińskie sztuki walki wie, jak ważnym elementem praktyki są formy. Jednak samo powtarzanie jakiś sekwencji ruchów nie wystarczy. Konieczne jest ich zrozumienie - nie zwykłe intelektualne zrozumienie ustawień, kątów, rozłożenia ciężaru, itd. - a zrozumienie wynikające z praktyki i z umiejętności zastosowania danych ruchów. Dla osób trenujących Taijiquan jako sztukę walki jest to oczywiste, dla traktujących Taijiquan jedynie jako ćwiczenia zdrowotne i relaksacyjne – zwykle nie. Jednak bez zrozumienia nie ma mowy o świadomości ruchu, brak jest intencji umysłu (Yi) oraz ducha (Shen), które są niezbędne w praktyce medytacji i krążenia energii (Qi).

Aspekt zdrowotny Taijiquan nie istnieje bez aspektu bojowego i vice versa.

Niedziela 20.09:

Trzeciego dnia warsztatów w końcu mogliśmy chwycić za broń. 

Podczas przedpołudniowego treningu pracowaliśmy nad doskonaleniem technik miecza. Tym razem w programie nie było żadnych konkretnych układów z partnerem ani aplikacji z formy. Zamiast tego skupiliśmy się na na nieco bardziej swobodnej praktyce. Nie była to jeszcze wolna walka, ponieważ nie używaliśmy pełnego ekwipunku ochronnego, ale luźna wymiana wymiana cięć i obron, w dość wolnym tempie. Głównym celem takiego treningu jest nauczenie się słuchania partnera, tak by płynnie podążać za jego ruchami, a jednocześnie nie tracić kontroli na linią centralną i nad własnym mieczem.

 

Trening popołudniowy poświęcony był na naukę posługiwania się dwuręczną chińską szablą (współczesnym terminem na określenie takiej broni jest miaodao), a konkretnie na naukę i korektę pierwszej sekcji formy Silu Miao Dao.

Oczywiście forma z dwuręczną szablą nie wywodzi się z naszego przekazu Taijiquan. Jest to krótką militarna forma nieprzypisana oryginalnie do żadnego stylu, obecnie praktykowana w kilku różnych przekazach chińskich sztuk walki. Wersja, której się uczymy, pochodzi od Mistrza George'a Hu, jednego z uczniów Mistrza Wang Yen-niena.

Walka dwuręczną szablą jest istotnym elementem treningu szermierki chińskiej. Każdy poważny praktyk szermierki chińskiej powinien znać mocne i słabe strony różnych rodzajów broni: krótkiej (miecz, szabla), średniej długości (broń dwuręczna) i długiej (włócznia).

 

Poniedziałek 21.09:

W poniedziałek odbyły się dodatkowe treningi dla osób uczących się drugiej sekcji formy ręcznej Michuan. Trening wyglądał podobnie jak sobotnia praktyka pierwszej sekcji formy – nauka i korekta wybranych fragmentów drugiej sekcji i praktyka zastosowań tych technik.

 

Podobnie jak w sobotę, wieczorem tego dnia, był jeszcze 2-godzinny trening Tui Shou.

Kolejne warsztaty w Amersfoort są planowane na koniec kwietnia 2016 (łączone seminarium szermierki chińskiej i perskiej) oraz na jesień 2016 (24-25 września – seminarium Michuan Taijiquan oraz szermierki chińskiej).

 

Krzysztof Tyc

Inne

Copyright © 2013-2019 Krzysztof Tyc 

Wszystkie teksty zostały zamieszczone za zgodą ich autorów.

info@grtc.pl 

Kontakt:

tel.: 606 387 004

Kontakt:

GREAT RIVER TAOIST CENTER

tel.: 606 387 004

info@grtc.pl 

Centrum Taoistyczne "Wielka Rzeka"