Scott Rodell - Amersfoort, Holandia - 17-20 październik 2013r.

RELACJA BARDZO SUBIEKTYWNA

 

Jakiś (niedługi) czas temu poszerzyłam (nie bez oporów) swoją praktykę tai chi o naukę władania mieczem. Nauka formy z mieczem, ćwiczenie formy z mieczem… nie powiem, wciągające.

Ale oto na scenę wkracza Scott M. Rodell, no nie osobiście (jeszcze), tylko jako autor książki o tradycyjnej szermierce chińskiej  i tu zaczyna się prawdziwa zabawa, albo praca- raczej dwa w jednym.  Ach, gdyby tak można było uczyć się od samego Mistrza,  oto rzecz warta zachodu. 

 

Proszę bardzo - i wcale nie trzeba udawać się na żaden Koniec Świata, On bywa w Europie! Regularnie, na przykład w Holandii (także w Estonii, ale estońskie seminaria to dla mnie nawet nie za wysokie progi, tylko wręcz Himalaje). Że daleko jednak i drogo? Ale w końcu jaka jest szansa, że będzie bliżej i taniej, no jaka…?

Zatem do Holandii, szlak już przetarty. Termin: 17-20 października. Miejsce: Silk Road, Amersfoort. Ze szczegółowego programu wynika , że szermierce poświęcony będzie tylko jeden dzień, ostatni. Doskonała okazja (zresztą trudno o inną), by zaznajomić się nieco z Michuan, decyduję się więc na całość. (Próba ćwiczenia szermierki w stylu innym niż praktykowany, w moim wypadku przypomina próbę noszenia butów nie do pary. Że przecież to i to but? Owszem, ale chodzić się nie da.) 

Dzień pierwszy 19.30-21.30 - I część formy ręcznej - aplikacje. 

Wykonujemy fragment formy, poznajemy zastosowania, ćwiczymy indywidualnie, następnie układ z partnerem. Dla mnie istny ocean informacji (Scott Rodell z pewnością milczkiem nie jest). 

 

Dzień drugi 10.00-13.00  Tui shou.   

Wszystkie poranne treningi zaczynamy kwadrans wcześniej od rozgrzewki na którą składają się ćwiczenia podstawowe opracowane przez Mistrza Wang Yen-niena. W programie nieco inny układ z partnerem. Następnie poszczególne techniki, zwłaszcza cai, peng, lie i lu, chyba. Możliwe, że coś pomyliłam.

 

14.00-17.00 Wstęp do San shou.  

Aaa, ratunku, co ja tu robię?! Jakie san shou? Ja?! W razie czego postanawiam wymknąć się jakoś, niepostrzeżenie. Akcent jest jednak na „wstęp”. Dużo ciekawych rzeczy o pracy nóg i strategii. Wreszcie nasze san shou w zwolnionym tempie. Mam okazję poćwiczyć z różnymi osobami, świetny trening. Jak to, już koniec?

 

Ale dziś to jeszcze nie koniec, 19.30-21.30 Wykład.  O, fajnie, będziemy sobie siedzieć wygodnie, pić gorącą czekoladę (jest zimno) i chrupać pyszne holenderskie korzenne ciasteczka. Cóż za bolesna pomyłka! Żadnych ciasteczek, zmarznięta drepczę boso, bo tenisówki zostały w hotelu. Wykład jest interpretacją klasycznych tekstów o tym, jak należy wykonywać formę. Co na bieżąco wcielamy w życie, wykonując fragment formy ze stosownym zaangażowaniem. Z zimna, a może pod czujnym okiem Scotta, drżą mi kolana.

Dzień trzeci 10.00-13.00, 14.00-17.00  Ba Fa/Da Lu   

Ćwiczymy układ zawierający osiem energii. Indywidualnie, z partnerem. Po południu skupiamy się na poszczególnych elementach, zwłaszcza chi, w każdym razie ten fragment zapadł mi w pamięć.

 

Dzień czwarty 10.00-13.00, 14.00-17.00 Szermierka-aplikacje. 

Mój nowy drewniany miecz jest znacznie cięższy od tego, którym ćwiczyłam dotychczas, dostaję jeszcze rękawice i ochraniacze na przedramiona, robi się dość niewygodnie. Tematem jest walka z przeciwnikiem uzbrojonym w dwuręczną szablę. Strategia, praca nóg, różne kombinacje technik, praca nóg. Wreszcie koniec, ależ jestem zmęczona. Oraz zachwycona.

 

Seminarium było na bardzo wysokim, jak dla mnie, poziomie. Mnóstwo się nauczyłam, zebrałam też sporo materiału do przećwiczenia, niestety, sporo (pewnie nawet sobie nie zdaję sprawy ile) mi umknęło, po prostu nie sposób ogarnąć aż tyle naraz, ale następnym razem… 

Od tamtego czasu minęło pięć miesięcy, dość pracowitych. Wkrótce kolejne seminarium w Amersfoort, a tydzień później, na początku maja Scott Rodell poprowadzi seminarium we Wrocławiu.

 

 

Alicja Wójcik

Wrocław, 22 marca 2014

Inne

Copyright © 2013-2019 Krzysztof Tyc 

Wszystkie teksty zostały zamieszczone za zgodą ich autorów.

info@grtc.pl 

Kontakt:

tel.: 606 387 004

Kontakt:

GREAT RIVER TAOIST CENTER

tel.: 606 387 004

info@grtc.pl 

Centrum Taoistyczne "Wielka Rzeka"