International Crossover JianFa Training – Amersfoort, Holland –  25-26 May 2013

25 i 26 maja 2013r. w Holandii z inicjatywy JianFa Trainingsgroep (www.jianfa.nl) oraz Silk Road - szkoły Taijiquan w Amersfoort, którą prowadzi Hans van Giffen, odbyły się miedzynarodowe warsztaty poświęcone tradycyjnej szermierce chińskiej. Wzięli w nich udział pasjonaci walki chińskim mieczem z Holandii reprezentujący styl Michuan Taijiquan (uczniowe Scotta Rodella z Amsterdamu i Amersfoort) oraz zaproszeni goście ze Szwecji (Mattias Nyrell reprezentujący styl Pratical Wudang Taijiquan) i z Niemiec (Frank Miller uczący systemu Wu Jian w Kolonii). Miałem zaszczyt znaleźć się w tym gronie i reprezentować Polskę jako uczeń Scotta Rodella i jednocześnie adept stylu Chen Taijiquan.

Celem tych treningów była wymiana doświadczeń między ludźmi zajmującymi się różnymi stylami walki chińskim mieczem.

Nasze spotkanie treningowe rozpoczęliśmy w południe w sobotę 25 maja. Zaczęślimy od krótkiej rozgrzewki, a następnie zajęliśmy się właściwym treningiem szermierki. Z krótkimi przerwami aż do wieczora ćwiczyliśmy techniki podstawowe różnych styli reprezentowanych na tych warsztatach oraz zastosowania tych technik w układach z partnerem. Mieliśmy dzięku temu rzadką okazję, by porównać odmienne strategie walki wykorzystywane przez te style kung fu, przeanalizować podobieństwa i różnice.

Drugiego dnia, w niedzielę 26 maja, zaczęliśmy treningi o godz. 9 od sparingów, czyli treningów wolnej walki mieczem. Wykorzystaliśmy drewnianie miecze treningowe oraz pełny ekwipunek ochronny – rękawice, ochraniacze na tułów, przedramiona, łokcie i podudzia oraz hełmy. Czas ten miał być przygotowaniem przed planowanym na popołudnie mini-turniejem.

Wzięło w nim udział 7 osób walcząc każdy z każdym i po serii pojedynków wyłoniono zwycięzcę. Został nim Henk Janssen – uczeń Scotta Rodella prowadzący szkołę Taijiquan w Amsterdamie.

Spotkanie to było dla mnie nie tylko pouczającym doświadczeniem i możliwością sprawdzenia własnych umiejętności, ale przede wszystkim świetną zabawą i okazją do poznania wielu ludzi dzielących ze mną pasję do walki chińskim mieczem.

Mam nadzieję, że to nie ostatnia taka inicjatywa i że podobne spotkania pozwolą stopniowo zmienić nastawienie ludzi, którzy praktykują chińskie sztuki walki, do treningu szermierki chińskiej.

 

 

Krzysztof Tyc

Inne

Copyright © 2013-2019 Krzysztof Tyc 

Wszystkie teksty zostały zamieszczone za zgodą ich autorów.

info@grtc.pl 

Kontakt:

tel.: 606 387 004

Kontakt:

GREAT RIVER TAOIST CENTER

tel.: 606 387 004

info@grtc.pl 

Centrum Taoistyczne "Wielka Rzeka"