Niedawno ukazała się nowa książka Scotta Rodella poświęcona łucznictwu chińskiemu metodą mandżurską. Jest to kompleksowy poradnik opisujący historię i znaczenie łuku w kulturze chińskiej oraz zawierający szczegółowe informacje na temat sprzętu łuczniczego oraz techniki strzelania z łuku. Chociaż książek o łucznictwie jest bardzo wiele, to nie ma zbyt wielu innych tak obszernych opracowań poświęconych tematyce łucznictwa chińskiego. Nie to jednak wyróżnia tę książkę na tle setek innych, a sposób w jaki została napisana. Scott Rodell jest ekspertem chińskich sztuk walki, a także pasjonatem tradycyjnej broni chińskiej oraz historii militarnej Państwa Środka. Ponadto jego olbrzymia wiedza na ten temat jest poparta latami praktyki i doświadczeniem. W efekcie powstał tekst przedstawiający łucznictwo z perspektywy wojownika, a nie sportowca czy instruktora.

"Traditional Manchu Archery of the Qing Imperial Guard" Scott Rodell

Tak jak samurajowie znani byli z biegłości we władaniu kataną, podobnie wojownicy mandżurscy słynęli ze swych zdolności łuczniczych.  

- Scott M. Rodell

Znaczną część książki stanowią wyczerpujące informację na temat miejsca, jakie zajmowało łucznictwo w kulturze mandżurskiej oraz przedstawienie jego znaczenia w historii Chin w okresie dynastii Qing. Autor wyraźnie podkreśla militarne podstawy łucznictwa, często odwołując się do porównań z chińskimi sztukami walki oraz powołując się na historyczne teksty i ilustracje.

 

Osobny fragment książki został poświęcony sprzętowi łuczniczemu. Kolejne rozdziały opisują budowę łuków, cięciw, pierścieni łuczniczych i kołczanów, a także przedstawiają rodzaje strzał oraz typowe cele strzeleckie.

* Dwa fragmenty z tej części książki zostały opublikowane wcześniej jako osobne artykuły. Można je przeczytać w dziale poświęconym łucznictwu.

 

Dodatkowo do książki zostały dołączone tłumaczenia dwóch historycznych tekstów o łucznictwie: 

„Mounted and Foot Archery” Liu Qu oraz „Shooting the Bull's-eye” Naran Changgiun, a także fragment „Huangchao Liqi Tushi” poświęcony łukom, strzałom i celom łuczniczym.

 

„Traditional Manchu Archery of the Qing Imperial Guard” Scotta Rodella jest pozycją godną polecenia każdemu miłośnikowi łucznictwa, nie tylko tradycyjnego łucznictwa chińskiego czy mandżurskiego. Myślę, że także dla osób niezwiązanych z łucznictwem, a trenujących chińskie sztuki walki, będzie to ciekawa lektura.

 

Krzysztof Tyc, styczeń 2015

Cesarz Qianlong znany był ze swych umiejętności łuczniczych oraz zamiłowania do polowań

Najciekawsza część to oczywiście poradnik opisujący technikę strzelania z łuku. Autor dokładnie przedstawia kolejne etapy – od zakładania cięciwy, przez właściwą postawę i sposób trzymania łuku, po technikę zakładania strzały na cięciwę, napinania łuku i wypuszczania strzały.* Wszystko to zostało uzupełnione zdjęciami oraz dodatkowym opisem jak koordynować techniki z oddechem i obiegiem energii Qi, a także poradami dotyczącymi sposobów treningu.

Etapy naciagania łuku - zdjęcia z rozdziału poświęconego technice strzelania 

Inne

Copyright © 2013-2019 Krzysztof Tyc 

Wszystkie teksty zostały zamieszczone za zgodą ich autorów.

info@grtc.pl 

Kontakt:

tel.: 606 387 004

Kontakt:

GREAT RIVER TAOIST CENTER

tel.: 606 387 004

info@grtc.pl 

Centrum Taoistyczne "Wielka Rzeka"