Nazywam się Krzysztof Tyc i chińskimi sztukami walki zajmuje się przeszło 10 lat.

Zaczynałem od nauki styli zewnętrznych: Długiej Pięści Shaolin i Białego Żurawia według programu YMAA. W tej szkole w roku 2004 po raz pierwszy zetknąłem się z Taijiquan i od tego czasu nieprzerwanie trenuję tę sztukę walki. Początkowo praktykowałem styl Yang, a rok później rozpocząłem naukę również stylu Chen w Akademii "Wudang". Przez kolejne lata kontynuowałem naukę tego stylu, ucząc sie od różnych polskich instruktorów oraz biorąc udział w warsztatach ze znanymi mistrzami Chen Taijiquan takimi jak: Chen Xiaowang, Chen Yingjun, Chen Ziqiang oraz Shen Xijing.

Przez pewnien czas uczyłem sie także I Liq Chuan i brałem udział w seminariach, które mistrz Sam Chin prowadził w Poznaniu i Warszawie w latach 2009 - 2011.

Równolegle trenowałem Wing Tsun w Sekcji Wrocławskiej EEWTO (biorąc też udział w seminariach Sikunga Norberta Madaya we Wrocławiu i Warszawie oraz seminarium z Sijo Leung Tingiem w 2011r.).

Mam też pewne doświadczenie w treningu innych styli wewnętrznych: Xingyiquan oraz Baguazhang.

 

Od pierwszego kontaktu z chińskimi sztukami walki moim głównym zainteresowaniem była walka chińską bronią białą, zwłaszcza chińskim mieczem, który od dawna jest moją największą pasją.

Niestety rozczarowałem się metodyką nauki walki mieczem w przekazach stylów Chen i Yang Taijiquan, co skłoniło mnie do dalszych poszukiwań. W ten sposób trafiłem na Laoshi Scotta M. Rodella – nauczyciela Taijiquan i światowego eksperta w walce chińskim mieczem.

Od czasu, gdy poznałem go osobiście na jedym z seminariów w Amersfoort w Holandii, trenuję wyłącznie pod jego kierunkiem. Początkowo uczyłem sie od niego jedynie tradycyjnej szermierki chińskiej, ale zrobił na mnie tak duże wrażenie swoją ogromną wiedzą i umiejętnościami, że wkrótce zacząłem uczyć sie od niego całego systemu Yangjia Michuan Taijiquan, czyli tzw. Sekretnego Przekazu Rodziny Yang oraz łucznictwa chińskiego metodą mandżurską.  By stale podnosić swoje umięjętności regularnie biorę udział w warsztatach mojego nauczyciela w Holandii, Estonii i Polsce. 

Jestem także organizatorem warsztatów z szermierki chińskiej oraz Yangjia Michuan Taijiquan ze Scottem Rodellem we Wrocławiu. Pierwsze odbyły się na początku maja 2014r., następne są planowane regularnie co pół roku.

 

W październiku 2013r. dostałem zgodę na założenie Polskiego Oddziału Great River Taoist Center.

Od tego czasu staram się promować Yangjia Michuan Taijiquan, tradycyjną szermierkę chińską oraz łucznictwo mandżurskie, a także stworzyć we Wrocławiu grupę trenującą te sztuki.

Laoshi Scott M. Rodell oraz Krzysztof Tyc podczas seminarium Taijiquan w Amersfoort w Holandii

GRTC Polska

Copyright © 2013-2019 Krzysztof Tyc 

Wszystkie teksty zostały zamieszczone za zgodą ich autorów.

info@grtc.pl 

Kontakt:

tel.: 606 387 004

Kontakt:

GREAT RIVER TAOIST CENTER

tel.: 606 387 004

info@grtc.pl 

Centrum Taoistyczne "Wielka Rzeka"